Пн - Пт 09:00-18:00
·
Пн - Пт 09:00-18:00
·
Досвід
> 18 років
Оформлено
1000000 документів
Нам довіряють
> 500 клієнтів
Констультація

Зміни в перевірках після скасування мораторію

Нещодавно, Верховною Радою України 17.10.2023 у першому читанні прийнятий за основу законопроект №10016-д від 16.10.2023 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок».

Яким з 1 листопада 2023 року зміняться умови мораторію на проведення документальних планових і позапланових перевірок під час дії воєнного стану.

Умови для проведення перевірок

Згідно пп. 69.2-2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ документальні та фактичні перевірки будуть проводитися за визначеними безпечними умовами, а саме:

  • доступу до територій, приміщень та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та є об’єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов’язані з іншими об’єктами оподаткування;
  • доступу та допуску до документів про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, понесені витрати, інформації пов’язаної з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, а також до фінансової і статистичної звітності;
  • проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.

Проведення перевірок на територіях де ведеться бойові дії

Документальні та фактичні перевірки, які були розпочаті (поновлені), але не можуть бути завершені щодо до платників податків, які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих територіях України і не можуть пред’явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань (пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ), та/або за заявою такого платника податків, зупиняються до завершення дії таких обставин.
Такі обставини зупиняють перебіг строку проведення перевірки з подальшим поновленням її проведення на невикористаний строк.
Після деокупації територій за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, рішення щодо поновлення перевірки оформлюється наказом, копія якого надсилається платнику податків до електронного кабінету та одночасно на електронну адресу надсилається інформація про вид документа, дату та час його надіслання до електронного кабінету.

Продовження дії мораторію

З 01 листопада 2023 року, продовжуватиме діяти мораторій, згідно новоного пп. 69.35-1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, на:

  • проведення документальних перевірок платників єдиного податку І та ІІ груп – до 1 серпня 2024 року;
  • проведення документальних перевірок платників податків, податковою адресою є тимчасово окуповані території та території активних/можливих бойових дій (крім певних виключень);
  • проведення фактичних перевірок за місцезнаходженням об’єктів оподаткування чи об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням, які розташовані на тимчасово окупованих територіях України та територіях активних/можливих бойових дій (крім певних виключень).

Під певними виключеннями розуміємо останнє число місяця, в якому було завершено бойові дії на відповідній території чи дату, до якої здійснено проведення державної реєстрації щодо зміни місцезнаходження тощо.

Окрім того, документальні перевірки, що були розпочаті та не завершені до 24 лютого 2022 року, крім вищезазначених, щодо яких діє мораторій, поновлюються на невикористаний строк.

Формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок у період з 1 листопада 2023 року по 31 грудня 2024 року можуть включатись:

  1. платники податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції;
  2. платники податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);
  3. платники податків, які надають/надавали фінансові, платіжні послуги;
  4. нерезиденти, які здійснюють/здійснювали в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва та/або відокремлені підрозділи, у т.ч. постійні представництва нерезидента, високого ступеня ризику;
  5. інші платники податків, які на основі показників, сформованих за підсумками 2021 календарного року, відповідають одному із визначених законом критеріїв.

Такими критеріями є:

  • рівень сплати податку на прибуток на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі;
  • рівень сплати ПДВ на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі.

Виняток: цей критерій не поширюється на платників податків, у яких операції з вивезення товарів за межі митної території України становлять 25 і більше відсотків загальних обсягів постачання та одночасно рівень сплати податку на прибуток становить не менше 50 % рівня сплати податку на прибуток у відповідній галузі;

  • дебіторська заборгованість перевищує кредиторську заборгованість більше ніж у 2 рази;
  • загальна сума витрат, відображених у податковій декларації про майновий стан і доходи, становить 75 або більше відсотків суми загального річного доходу, задекларованого в такій декларації.

Умова: сума загального річного доходу, отриманого від провадження підприємницької діяльності, становить 10 млн. грн. і більше;

  • нарахування та/або виплата податковим агентом — юрособою доходів у вигляді заробітної плати в розмірі, меншому від середньої заробітної плати на підприємствах відповідної галузі даного регіону.

Важливо! Документальні планові перевірки щодо визначених перших трьох платників,  можуть розпочинатися не раніше ніж через 30 календарних днів, наступних за датою оприлюднення оновленого плану-графіка та за умови надіслання (вручення) таким платникам (їх представникам) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення перевірки, копії наказу про проведення документальної планової перевірки та письмового повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Звертаємо увагу, що вказані перевірки під час дії воєнного стану проводитимуться виключно за наявності безпечних умов для їх проведення.

Перевірка єдиного соціального внеску

Також, з 1 листопада 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску мають проводитися з урахуванням особливостей, визначених п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ. Це передбачатиме новий п. 9-25 розділі VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Тобто перевірку ЄСВ здійснюватимуть у тих же платників, щодо яких дозволені податкові перевірки.

Схожі повідомлення