Пн - Пт 09:00-18:00
·
Пн - Пт 09:00-18:00
·
Досвід
> 18 років
Оформлено
1000000 документів
Нам довіряють
> 500 клієнтів
Констультація

Зміна керівника юридичної особи

  1. Чому виникає необхідність зміни директора юридичної особи?
  2. Процедура зміни директора в ТОВ: покрокові дії

Всі поточні питання в ТОВ вирішуються його керівником. Найчастіше це директор підприємства. Іноді керівник називається генеральним директором, якщо на підприємстві є кілька посад з назвою «директор», наприклад, є комерційний директор, фінансовий директор і т.ін.
Керівник має право підписувати фінансові та податкові документи (звіти, платіжні доручення, рахунки), а також укладати договори, вести переговори з партнерами, постачальниками. Зміна керівника юридичної особи – важлива подія, тому її необхідно оформити відповідно до українського законодавства.

Щоб провести зміну директора, слід чітко виконати всі вимоги закону і діяти за таким алгоритмом:

  • правильно оформити документацію по зміні директора;
  • зареєструвати зміни, що відбулися (зміну директора юрособи) в Держреєстрі юридичних осіб та підприємців – фізичних осіб;
  • провести деякі додаткові дії, які завершують процедуру зміни генерального директора.

За даною схемою необхідно діяти чітко, не випускаючи з уваги деталей зміни директора. Всі зазначені етапи зміни директора вимагають постійного юридичного супроводу, тому заздалегідь сплануйте, які фахівці допоможуть вам здійснити зміну директора в ТОВ з єдиним засновником (він же директор) або з групою співзасновників.

1.Чому виникає необхідність зміни директора юридичної особи?

1.1 Причини зміни директора

Зміна директора може бути викликана декількома причинами.

  • Закінчується термін дії підписаної угоди між директором і засновниками. Як правило, трудовий договір укладають на термін до 5 років, після чого цілком можлива зміна директора за умовами договору.
  • Чинний керівник подає заяву про звільнення за власним бажанням. На директора теж поширюється трудове законодавство, за яким він зобов’язаний письмово попередити про своє звільнення за два тижні. Як правило, таким попередженням є подача заяви не пізніше ніж за два тижні до дати звільнення.
  • При зміні складу засновників часто відбувається зміна директора ТОВ і призначення нового керівника. Якщо це ТОВ з єдиним засновником, який і був директором, то відбувається зміна директора і засновника одночасно.
  • При процедурі банкрутства підприємства замість керівника призначається тимчасовий керуючий, відбувається зміна керівника ТОВ.

Іноді причиною зміни директора на підприємстві можуть бути негативні результати його дій: нанесення матеріального або репутаційного збитку, грубе порушення трудових обов’язків. У цій ситуації також потрібна зміна директора в ТОВ. Процедура зміни директора на підприємстві, порядок оформлення паперів допомагають дотримуватися норм законів України.

1.2 Отримання ЕЦП

Електронний цифровий підпис (ЕЦП) – важлива складова роботи сучасного директора. Новому директору потрібно буде отримати ЕЦП, але це можна буде зробити тільки після внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру (ЄДР).

1.3 Зміна засновника і директора

Особливої уваги потребує ситуація, коли відбувається зміна засновника і директора ТОВ. При форс-мажорних обставинах, наприклад, смерті засновника, який одночасно був і директором, зміна засновника і директора в ТОВ одночасно може статися тільки після прийняття спадщини його спадкоємцями.
Якщо ж засновник просто виходить зі складу засновників підприємства і передає свою частку в статутному капіталі іншим особам, тоді зміна директора і засновника одночасно оформляється як передача частки в статутному капіталі, а потім вже починається стандартна процедура зміни директора.

1.4 Зміна директора та адреси одночасно

Ще одна особлива ситуація – зміна директора і адреси одночасно. Закон не забороняє виносити на загальні збори обидва питання одночасно, але зміна директора і адреси одночасно повинні бути вказані в протоколі загальних зборів засновників.
У той же час одночасно змінити директора і змінити статут неможливо. У такому випадку потрібно спочатку провести реєстрацію змін до статуту, а потім – зміну директора через нотаріуса або через особистий кабінет на порталі egov.in.ua.

2. Процедура зміни директора в ТОВ: покрокові дії

Існує спеціально прописаний в законодавстві України порядок зміни директора. Найчастіше звільнення і зміна директора в ТОВ відбувається за погодженням сторін, за власним бажанням колишнього керівника. Зазвичай виникає відразу ряд питань: хто подає заяву на зміну директора, які документи подавати в податкову при зміні директора?
Заяву подає попередній керівник. Далі на загальних зборах членів товариства приймається рішення змінити директора ТОВ. Оформлюється протокол зборів про зміну директора ТОВ. Після прийняття такого рішення діючий директор видає відповідний наказ. Важливо запам’ятати, що при зміні директора на підприємстві порядок оформлення паперів має особливе значення.
Далі на вакантну посаду за рішенням загальних зборів призначається новий керівник. Наказ про його призначення видається в перший же робочий день. Відповідно до законодавства України з ним укладається письмовий трудовий договір.
Якщо відбувається зміна директора в ТОВ з двома засновниками і більше, немає потреби змінювати основні установчі документи. Виняток – зміна засновника і директора одночасно, при цьому будуть потрібні зміни в установчих документах, які змінять основні положення при зміні директора і засновника.
Однак одного наказу для того, щоб поміняти директора в ТОВ, мало. Буде потрібно внести зміни до Єдиного державного реєстру (ЄДР), оформити в банку нові картки із зразками підписів і випустити нові банківські карти до рахунків ТОВ, якщо вони необхідні. Тільки після отримання права на підпис платіжних документів новий директор зможе розпоряджатися коштами підприємства.
Заміна ЕПЦ при зміні директора дає право новому керівнику отримати право підпису фінансових документів. Процедура зміни директора ТОВ також передбачає подачу інформації про це в податкову.
Поміняти директора – завдання цілком можливе, але при цьому вимагає точності в деталях і чіткого дотримання букви закону. Тепер ви знаєте, які документи потрібні для зміни директора, для внесення змін, для зміни директора і засновника в одній особі.
У той же час дії при зміні директора містять багато нюансів, тому краще відразу ж звернутися до професіоналів, які допоможуть оформити документи на зміну директора швидко і без проблем.

Схожі повідомлення