Пн - Пт 09:00-18:00
·
Пн - Пт 09:00-18:00
·
Досвід
> 18 років
Оформлено
1000000 документів
Нам довіряють
> 500 клієнтів
Консультація

Особливості складання звітності та сплати податків у воєнний час

Внаслідок військової агресії РФ та бойових дій на території України багато платників податків не змогли вчасно подавати декларації та сплачувати податки з 24 лютого 2022 року. Через це у ПКУ були внесені зміни, якими було врегульовано строки і порядок відновлення подання звітності та сплати податків під час війни

ФОП – платники єдиного податку першої та другої групи

Тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України ФОП-єдинники першої та другої групи мають право не сплачувати єдиний податок.

При цьому декларація єдиного податку першої або другої групи не заповнюється за період, в якому єдиний податок не сплачувався – так написано у пп. 9.1 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ. Проте радимо сплатити єдиний податок першої або другої групи за січень, лютий і березень 2022 року, якщо у ФОП є така можливість. Відповідно, за несплату єдиного податку першої або другої групи за місяці після 1 квітня 2022 року не будуть застосовуватись штрафи та нараховуватись пеня.

Наразі не зрозуміло, як саме «не заповнювати» річну декларацію з єдиного податку першої або другої групи, адже за перший квартал 2022 року податок буде сплачено, і все одно річну декларацію потрібно буде подавати і вказувати там сплачені суми єдиного податку. І як бути, якщо ФОП отримував доходи після 1 квітня 2022 року, а єдиний податок за цей період не сплачував? Відображати ці доходи в декларації чи ні? Сподіваємося, до кінця 2022 року ми ще отримаємо роз’яснення від податківців  з цього питання.

Платники єдиного податку третьої групи – ФОП та юрособи

Єдинники третьої групи сплачують єдиний податок в залежності від наявності та розміру доходу, який вони отримали за звітний період. Немає доходу – немає й податку. Тому для платників єдиного податку третьої групи не передбачено звільнення від сплати єдиного податку.

Тож платники ЄП третьої групи продовжують працювати за старими правилами і сплачувати єдиний податок за ставкою 3% (за умови сплати ПДВ) або 5% (без сплати ПДВ).

Протягом дії воєнного стану платники податків можуть обрати особливу ставку єдиного податку третьої групи – 2%. Для переходу на ставку 2% потрібно подати заяву про зміну ставки єдиного податку за формою заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, що затверджена наказом Мінфіну від 16.07.2019 р. №308.

При цьому перейти на ставку ЄП 2%  може будь-який суб’єкт господарювання: фізособи та юрособи незалежно від системи оподаткування, на якій вони перебували до переходу.

Обсяг доходу платника єдиного податку  під час роботи за особливою ставкою 2% не обмежується.

Група компаній “Параграф” пропонує професійні бухгалтерські послуги в Києві. Завдяки надійному супроводу бізнесу будь-якого масштабу, компанія спеціалізується на веденні бухгалтерії, податковому плануванні та фінансовому консультуванні.

“Параграф” надає також бухгалтерські послуги в Харкові забезпечує підтримку підприємствам, допомагаючи оптимізувати витрати та забезпечити відповідність законодавчим вимогам. Завдяки багаторічному досвіду та висококваліфікованим фахівцям, компанія гарантує точність, своєчасність і бездоганну підтримку у сфері бухгалтерського обліку. “Параграф” є надійним партнером для тих, хто шукає бездоганний бухгалтерський облік і стабільність у фінансових справах.

ФОП на загальній системі

Правила оподаткування ФОП на загальній системі під час дії воєнного не змінилися. У разі отримання доходів вони повинні будуть їх задекларувати у річній декларації про майновий стан і доходи, нарахувати ПДФО та військовий збір.

Якщо ФОП не працює, він не отримує доходу і відповідно, у нього не виникає обов’язку сплачувати ПДФО та військовий збір.

Взагалі, ФОП на загальній системі можуть зараз працювати так, як і раніше, якщо мають таку можливість. Якщо можливості немає, вони можуть не турбуватися про сплату податків та подання декларацій, адже у них вся звітність – це річна декларація про майновий стан і доходи разом з додатком щодо ЄСВ. До речі, під час війни ЄСВ за ФОП можна не сплачувати.

Звільнення від ЄСВ для всіх ФОП та самозайнятих осіб

Всі ФОП – як єдинники, так і ФОП на загальній системі оподаткування, а також особи, які провадять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства, звільняються від сплати ЄСВ за себе з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану.

Відповідно до пп. 9-19 розділу VIII Закону про ЄСВ платники, які скористаються цією пільгою, розрахунок ЄСВ у складі податкової декларації не заповнюють за той період, в якому ЄСВ не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався. Тобто у розрахунку ЄСВ  за 2022 рік потрібно буде заповнити тільки рядки для січня та лютого, у яких потрібно було сплачувати ЄСВ. Решта рядків – з березня до кінця 2022 року – будуть незаповненими. Проте і страхового стажу при цьому не буде.

Разом з цим ФОП незалежно від системи оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства можуть добровільно сплачувати ЄСВ за себе та зазначати суми такого ЄСВ в декларації з метою отримання страхового стажу.

Законом №540 від від 30.03.2020  та Законом №591 від 13.05.2020 встановлено, що за несвоєчасну сплату ЄСВ штрафи і пеня не застосовуються до останнього дня дії місяця карантину включно. Карантин наразі діє до 31 грудня 2022 року згідно Постанови Кабміну № 1236 від 09.12.2020, пункт 1. Відповідно до цієї дати не буде фінансових штрафів і пені.

Також Законом № 2120 від 15.03.2022 року передбачено, що на час воєнного стану  штрафів за несплату ЄСВ, як фінансових, так й адміністративних не буде. Згідно з п. 9-21 розд. VIII Закону про ЄСВ тимчасово, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану та протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану, штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою ст. 25 Закону про ЄСВ, не застосовуються.

Крім того, відповідно до п. 9-22 розд. VIII  Закону про ЄСВ тимчасово, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану та протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану, платникам ЄСВ не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.

Загальні правила адміністрування податків на час воєнного стану

Починаючи з 27 травня 2022 року та на період дії воєнного стану діють особливі правила адміністрування податків, в тому числі застовування штрафів, які передбачені пунктом 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.

Строки виконання податкових зобов’язань під час війни (в тому числі подання декларацій, сплати податків) залежать від того, чи є у платника можливість своєчасно виконати свій податковий обов’язок.

З 27 травня 2022 року перестали діяти карантинні звільнення від відповідальності за порушення норм ПКУ.  У п. 69.2 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ міститься норма про те, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з ПКУ та законами, контроль за виконанням яких покладено на податкові органи, з урахуванням обставин, передбачених пп. 112.8.9 ПКУ, що звільняють від фінансової відповідальності.

При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабміном на всій території України з метою запобігання поширенню COVID-19, не застосовуються.

Це означає, що у разі проведення перевірки податківці будуть застосовувати штрафні санкції за порушення норм ПКУ, крім випадків, коли такі порушення сталися внаслідок форс-мажору.

Отже, наразі маємо такі варіанти залежно від того, чи є у платника можливість виконувати свої податкові обов’язки – див. таблицю.

Таблиця

Адміністрування податків у період дії воєнного стану

Чи є можливість виконувати податкові обов’язкт Період, у якому настав строк виконання обов’язку (подання декларацій,  сплати податів тощо) Податковий обов’язок Строк виконання обов’язку без штрафів
Є можливість З 24 лютого 2022 по 26 травня 2022 Зареєструвати податкові накладні за операціями з постачання товарів/послуг, здійсненими протягом лютого – травня 2022 року 15 липня 2022
Подати податкові декларації за періоди 1 квартал 2022 року, квітень 2022 року і раніше 20 липня 2022
Сплатити ЄП за періоди  1 квартал 2022 і раніше 31 липня 2022
З 27 травня 2022 і далі Реєструвати податкові накладні, подавати декларації та сплачувати податки У загальні строки, встановлені ПКУ
Відновилася можливість після 24 лютого 2022 З 24 лютого 2022 до дня відновлення можливості Реєструвати податкові накладні, подавати декларації та сплачувати податки за всі періоди з 24 лютого 2022 року Протягом 60 к.д. з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення можливості
Немає можливості З 24 лютого 2022 до припинення або скасування воєнного стану Протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану
ФОП, які безпосередньо беруть (брали) участь у воєнних діях, звільняються від штрафів, якщо вони подадуть декларації та сплатять податки протягом одного місяця з дня закінчення дії наслідків, які унеможливили виконання таких обов’язків (пункт 69.3 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ)

Податківці у цій публікації зауважують, що «платники податків – фізичні особи не притягуватимуться до відповідальності, передбаченої ПКУ, за несвоєчасне виконання своїх податкових обов’язків у частині дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, тощо лише у разі підтвердження ними неможливості виконання таких податкових обов’язків».

ДПСУ повідомляє, що наказом Мінфіну від 29.07.2022 р. №225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ (далі – Порядок), який зареєстрований у Міністерстві України 25 серпня 2022 року за №967/38303. Зазначений наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування. Наказ опубліковано 6 вересня 2022 року.

Цей Порядок визначає процедуру підтвердження платниками податків можливості чи неможливості до припинення або скасування воєнного стану на території України своєчасного виконання податкового обов’язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у т. ч. звітності, передбаченої п. 46.2 ПКУ, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо.

Окремими додатками до Порядку передбачено:

  • Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків – юридичної особи, зокрема, щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов’язок, у тому числі обов’язок податкового агента;
  • Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків – фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов’язок, у тому числі обов’язок податкового агента;
  • Рішення/попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов’язку.

Заяву та підтверджуючі документи платникам слід подати до 30 вересня 2022 року.

Контролюючий орган розглядає подану заяву та документи впродовж 20 календарних днів за днем їх отримання та приймає відповідне рішення. Якщо підтверджуючих документів недостатньо – контролюючий орган направляє платнику попереднє рішення з пропозицією надати протягом 10 календарних днів конкретні додаткові документи на підтвердження зазначених у заяві підстав.

Рішення/попереднє рішення направляється платнику податків у порядку, встановленому ст. 42 ПКУ.

Якщо платник не подасть таку заяву до 30 вересня, то за замовчуванням це буде означати, що він мав можливість виконувати свої податкові обов’язки з 24 лютого 2022 по теперішній час, а отже, він повинен був виконати свої податкові обов’язки у відповідні строки у липні 2022 року (див. таблицю вище).

Схожі повідомлення