ІТ-сфера – це саме та галузь, яка найстрімкіше розвивається в Україні і в світі. Найбільше ІТ-компаній і ІТ-підприємців в Україні традиційно працювало в таких містах, як Київ, Харків, Львів, Дніпро, Одеса. Після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, географія розповсюдження ІТ-сфери змістилась в більш безпечні західні регіони, у тому числі в Ужгород, Мукачево і інші міста Закарпаття. Незважаючи на всі обставини, ІТ-шнікам доводиться “підкорятися” нашому законодавству і вести бухгалтерію за всіма вимогами законів.
Ведення бухгалтерії в ІТ має свої особливості.
Як відкрити ІТ-фірму
Щоб відкрити ІТ-фірму, потрібно:
- Обрати організаційно-правову форму майбутньої компанії (ТОВ або ФОП);
- Визначити систему оподаткування (загальну або спрощену);
- Здійснити підбір класифікації видів економічної діяльності;
- Зареєструвати ТОВ або ФОП;
- Пройти реєстрацію у податкових органах і отримати Витяг з реєстру платників єдиного податку;
- Відкрити рахунок у банківській установі;
- Виготовити електронний цифровий підпис.
Класифікація видів економічної діяльності для ІТ-компаній
Чому так важливо вибрати вірний КВЕД? — тому що якщо ФОП отримуватиме дохід від видів діяльності, які в нього не зареєстровані, його позбавлять єдиного податку, що призведе до сплати штрафу в розмірі 15% від доходу отриманого за незареєстрованим КВЕДом і подальшого перебування на загальній системі оподаткування. А при перебуванні на загальній системі оподаткування підприємець має сплачувати 18% ПДФО, 1,5% військового збору та 22% ЄСВ — від суми чистого доходу (при цьому витрати мають бути документально підтверджені).
ФОП в сфері ІТ найчастіше обирають наступні групи КВЕДів
:
- 62.01 “Комп’ютерне програмування”;
- 62.02 “Консультування з питань інформатизації;
- 62.03 “Діяльність з керування комп’ютерним устаткованням”;
- 62.09 “Діяльність у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем”;
- 62.11 “Діяльність у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем”;
- 63.12 “Веб- порталим”;
- 63.99 “Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.“;
- 72.21 “Розробка стандартного програмного забезпечення”;
- 72.10 “Консультування з питань інформатизації”
- 72.22 “Інші види діяльності у сфері розробки програмного забезпечення”
- 72.30 “Оброблення даних”
- 72.40 “Діяльність пов’язана з базами даних”
- 58.21 ” Видання комп’ютерних ігор”
- 58.29 “Видання іншого програмного забезпечення”
Система оподаткування ІТ-компаній
Податковий кодекс пропонує дві системи оподаткування:
- Спрощена;
- Загальна.
Тут важливо добре подумати і порадитися з нашими фахівцями, адже обравши спрощену систему можна не лише зменшити витрати на податки, а й обмежити свої можливості: розмір доходів, співпрацю та реалізацію різних проектів.
Для засновників ІТ-компаній пропонується 2 та 3 групи ФОП. Яку обрати – залежить від особистих потреб та майбутніх планів.
ІІ група ФОП
Максимальний розмір доходу з 1 січня 2023 року становить 834 МЗП (мінімальних заробітних плат) – 5 587 800 гривень. Можливість співпраці з фізичними та юридичними особами-платниками ЄП. Можуть наймати до 10 осіб. Сплачують податок – 20% від мінімальної зарплати. Необхідність складати річні звіти. Не можна надавати послуги нерезидентам. Обов’язок вести Книгу обліку доходів в довільній формі.
ІІІ група ФОП
Максимальний дохід – 1167 МЗП (мінімальних заробітних плат) 7 818 900 гривень. Можуть співпрацювати з усіма фізичними та юридичними особами без жодних обмежень. Розмір обов’язкового податку складає 3% з ПДВ або 5% без сплати ПДВ. Необхідність складати квартальні звіти. Обов’язок вести Книгу обліку доходів та витрат.
Часто ІТ-фірми практикують аутстафінг – виведення робітників за межі фірми через компанії-провайдери. Ці фірми беруть персонал у штат, а потім віддають його в оренду замовнику. Це дозволяє компанії-замовника зекономити на витратах пов’язаних із найманням працівників та податках.
Також ІТ-компанії рідко офіційно оформляють працівників на роботу. Вони укладають договори з ФОПами на виконання робіт або ж надання послуг. У договорі обумовлюютьсяі терміни, винагорода та інші додаткові умови співпраці.
Бухгалтерія в ІТ
Результатами роботи ІТ-компаній є нематеріальні активи у вигляді програмного забезпечення.
Щоб ведення бухгалтерії у компанії було успішним, потрібно правильно кваліфікувати послуги постачання або програмування у вигляді активу.
Найчастіше українські компанії надають послуги іноземним ІТ-фірмам. Для цього потрібно скласти інвойс. Інвойс -це розрахунково-платіжний документ, у якому прописаний перелік послуг, погоджені умови оплати, та важливу інформацію про обидві сторони, які домовляються про співпрацю.
Виписка інвойсу є умовою того, що замовник виплатить кошти за надані послуги.
Якщо Вам необхідна допомога у відкритті бізнесу, бухгалтерські послуги для ІТ-ФОПа чи для IT –компанії, в тому числі ведення кадрового обліку – звертайтесь! Наші фахівці з задоволенням допоможуть Вам.Начало формы